Blog

مقایسه cpu های ساخت شرکت اینتل

توسط کامپیوتردر 22/06/2020

مقایسه cpu های ساخت شرکت اینتل

در خدمت شما هستیم با مقایسه cpu های ساخت شرکت اینتل

از سال 2008 شرکت اینتل نوآوری های خود را در قالب پردازنده های سری Core i معرفی کرد. این سری از پردازنده ها جایگزینی برای سری های پیشین Core 2 محسوب می شدند.

در چند سال بعد  از ارائه اولین پردازنده های سری Core i ما شاهد ارائه مدل های Core i3، Core i5 و Core i7 بودیم.

هر کدام از این مدل ها نسبت به مدل های قبلی از برتری در زمینه های مصرف انرژی و قدرت بیشتر،

برخوردار بودند. بعد از چند سال ما شاهده تولید انواع cpu ها بودیم.
در زیر فهرستی از این پردازنده ها را ارائه داده ایم.

نسل اول

در سال 2008 ارائه شد و از معماری Nehalem استفاده می کرد. در آن از ترانزیستورهای 45 نانومتری استفاده شد.

نسل دوم

در سال 2011 ارائه شد و از معماری Sandy Bridge استفاده می کرد. در این پردازنده ها از ترانزیستورهای 32 نانومتری استفاده شد.

نسل سوم

در سال 2012 به فاصله یک سال بعد ارائه شد و از معماری Ivy Bridge استفاده شد. در این پردازنده از ترانزیستورهای 22 نانومتری استفاده شد.

نسل چهارم

در سال 2013 ارائه گردید. معماری به کار رفته در آن Haswell بود و در آن از پردازنده های 22 نانومتری استفاده شد.

نسل پنجم

که نسل معروفی بود در سال 2014 معرفی شد. این نسل از معماری Broadwell استفاده شد. اندازه ترانزیستورها در این معماری به 14 نانومتر رسید.

نسل ششم

با سر و صدای زیاد در سال 2015 روانه بازار شد. این نسل از معماری SkyLake استفاده شده است. اندازه ترانزیستورهایی که در اینجا به کار رفته بود هم 14 نانومتری بود.

نسل هفتم

شاید کمی ناشناخته باشد در سال 2016 وارد بازار شد و به عنوان Kaby Lake شناخته می شود و در فرایند ساخت آن هم از ترانزیستورهای 14 نانومتری استفاده شده است.

نسل هشتم

با معماری Cannonlake در سال 2017 وارد بازار شد. در اینجا از ترانزیستورهای 10 نانومتری استفاده شده است. این ترانزیستورهای بسیار کوچکتر از نسل های قبلی بودند.

نسل نهم

به نام Ice Lake شناخته می شود. قرار بود که در ابتدای سال 2018 به عنوان یک برایند از معماری تمامی نسل های قبل باشد، با این حال تعداد پردازنده های کمی را از آن در بازار می بینیم. در اینجا هم از ترانزیستورهای 10 نانومتری استفاده شده است.

نسل دهم

به نام Tiger Lake است. این نسل یکی از نسل هایی است که هنوز تحقیق و توسعه درباره آن ادامه دارد و احتمالا تا انتهای سال 2019 تجاری سازی می شود. دوباره در اینجا ما با ترانزیستورهای 10 نانومتری روبرو هستیم.

 

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *