چاپ لیبل و بارکد

بارکد چیست؟

بارکد مجموعه ای از میله ها یا خطوط سیاه رنگی که معمولاً بر روی زمینه ای سفید چاپ می شود و به وسیله آن از کالای خریداری شده شناسایی لازم به عمل می آید و قیمت آن مشخص می شود و به عبارت دیگر بارکد عبارت است از انتقال داده ها از طریق امواج نوری. آنها مجموعه ای از خطوط میله ای موازی با عرضهای گوناگون (پهن و نازک)هستندکه اندازه هر خط معنا و مفهوم خاصی برای دستگاه بارکدخوان دارد.
در حقیقت دستگاه بارکدخوان ماشینی است که اطلاعات را به شکل بصری بر روی صفحه نمایش می دهد.

ضرورت استفاده از بارکد

گرداندن یک فروشگاه کار مشکل و پردردسری است. مدیران و صاحبان آن باید از میزان موجودی که از هزاران کالای کوچک و بزرگ دارند، مطلع باشند (کالاهایی که مجبور به خرده فروشی آن هستند و در زمان طولانی از انبارهایشان بیرون می روند.)
همین طور که فروشگاهها، بزرگ و بزرگتر شدند تا به فروشگاههای زنجیره ای امروزی رسیدند، کار مشکل و مشکل تر شد. نخست مجبور شدند در فروشگاهها را هرچند وقت یکبار ببندند و تمام کیسه ها و بسته ها و کنسروها را شمارش کنند. کار بسیار دشواری بود.
این کار سخت و هزینه بردار بیش از یک بار در سال انجام نمی شد (انبارگردانی)، بنابراین مدیران فروشگاهها مجبور بودند بیشتر کارهایشان را بر اساس حدس و گمان انجام دهند و در نهایت این نیاز مادر اختراع شد!

تکنولوژی بارکد به بیان ساده عبارت است از انتقال الکترونیکی داده از طریق امواج نورى.
بارکد در نوع یک بعدی، مجموعه‌اى از خطوط میله‌اى موازى با عرض‌هاى گوناگون (پهن و نازک) است که اندازه هر خط معنا و مفهوم خاصى براى دستگاه بارکدخوان دارد.
بارکد، که در فارسی به آن خط نماد، رمزمیله، کد میله‌ای و رمزینه نیز می‌گویند، نوعی نمایش تصویری اطلاعات بر روی سطوح است که اطلاعات آن را می‌توان توسط ماشین بازخوانی کرد. بارکدهای اولیه اطلاعات را در قالب عرض و فاصله خطوط موازی چاپ شده ذخیره می‌کردند و به صورت یک دسته از خطوط مستقیم موازی دیده می‌شدند اما امروزه بارکدها ممکن است – بسته به نوع – به شکل دو بُعدی، یک دسته نقطه، یک دسته دایره هم مرکز و یا به صورت مخفی شده در تصاویر نیز ظاهر شوند. بارکدها توسط یک پویشگر نوری که دستگاه بارکدخوان نامیده می‌شود بازخوانی می‌شوند و اگر در تصاویر مخفی شده باشند توسط نرم‌افزار خاصی از آن بیرون کشیده می‌شوند. بارکدها به صورت گسترده‌ای در پیاده‌سازی سیستم‌های جمع‌آوری خودکار اطلاعات شناسه‌ها که سرعت و دقت ورود اطلاعات را بالا می‌برند کاربرد دارند.

هدف از بکارگیری بارکد

بارکدها و سایر برچسب‌هاى خوانا در جایى که نیاز به خوانده شدن اطلاعات یا پردازش توسط کامپیوتر وجود دارد، استفاده مى‌شوند و کاربرها بجای تایپ کردن رشته‌اى طویل از داده‌ها، تنها بارکد مورد نظر را جلوى دستگاه بارکدخوان قرار مى‌دهند و پردازش بدون نیاز به نیروى انسانى به طور کاملا خودکار انجام مى شود. بنابراین بارکد یک شیوه شناسایى و تعیین هویت خودکار داده‌ها است.
رقمى که توسط بارکد تولید مى‌شود، عموما محصول خاصى را نشان مى‌دهد. سیستم بارکدینگ به طور معکوس هم کار مى‌کند، یعنى قادر است با دریافت رقم مربوط به یک محصول، بارکد مورد نظر را ایجاد کند و در واقع نوعى خودشناسایى انجام مى‌شود.

از دیگر اهداف استفاده از بارکد می توان به موارد زیر اشاره نمود:
سرعت بخشیدن به خواندن اطلاعات ( در جریان فروش کالا )
مصون بودن از خطاپذیرى به علت کاهش دخالت نیروى انسانى در ورود دستى اطلاعات
دسته‌بندى دقیق اطلاعات براساس مشخصه‌های مختلف
سرعت بالا در جمع‌آوری داده‌ها به همراه صحت صددرصدی
دسترسى آسان به اطلاعات واقعى و حقیقى (در جریان روند مدیریت)

افتخار همکاری با مجموعه های:
  • دمس
  • پونه
  • شام شام
  • فروشگاه رفاه
  • کشت سبز
  • نان فانتزی سنگابی
    سبد خرید